A stressz az egész szervezetre hatással van, mégpedig káros hatással. Leginkább a bőrön válik szembetűnővé, ha valaki stresszes életet él, hiszen az ilyen embernek megviselt, ráncos, foltos lesz az arca, a karja, a mellkasa.

Ina Sosoaca, esztétikai szakorvos most elárulja, hogy miként hat a stressz a bőrre. A szakember szerint a legfontosabb, hogy elkerüld a stresszes helyzeteket, mert ha túlzottan stresszes életet élsz, már 20 éves korban kialakulhatnak a ráncaid. Minden alkalmat meg kell ragadnod, hogy megteremtsd a harmóniát, a nyugalmat az életedben.

A stresszből is több fajta van, amelyek hatása is más és más. Például létezik a rövid távú stressz, ami kihatással van a szervezet külső, tehát elsősorban a bőr egészségére, és a belső részre, azaz a szervekre. A hirtelen támadt kritikus stresszhelyzetekben megugrik a vércukorszint, megemelkedik a pulzus szám, szaporává válik a légzés, és megnő a vérnyomás is. Ez a stressz típus szerencsére perceken, vagy órákon belül elmúlik, vagy alábbhagy.

Ezzel szemben a krónikus stressz hosszú távon pusztító eredményekre képes, akár az egész szervezetet romba döntve.

Vészhelyzetekben a stressz, ami a kortizol hormonnak köszönhető, egy életmentő állapotot idézhet elő, hiszen hozzájárul, hogy el tudj menekülni egy veszélyes helyzetből, növelve ezáltal a túlélési esélyeidet. Azonban a kortizol hormon eléggé ártalmas tud lenni, főleg a bőrsejtekre vonatkozóan. A kortizol megemeli a vércukorszintet, ami rossz hatással van a bőr feszességében szerepet játszó kollagénre, így minél hamarább kezdesz stresszes életet élni, annál gyorsabban alakulnak ki ráncok az arcodon.

A megemelkedett vércukorszint azért is veszélyes, mert felerősíti a gyulladások gyakoriságát, és megakadályozza, vagy mérsékli a “fiatalságért” és növekedésért felelős hormonok termelődését.

Fontos megemlíteni azt is, hogy stressz hatására szabadgyökök is felszabadulnak a szervezetben, amelyek legjobban antioxidánsokkal semlegesíthetők. És ha kevés antioxidánst viszel be a szervezetedbe, krónikus stressz esetén oxidatív stressz alakul ki, ami tönkreteszi a sejteket.

Hogyan védekezz a stressz ellen?

1. A legjobb módja a stressz elűzésének a fizikai aktivitás, így kezdj el sétálni, szaladni, sportolni, vidd magaddal a kutyádat is.

2. Mivel a stressz szoros kapcsolatban van a vércukorszint megemelkedésével, így kerüld a szénhidrátok, édességek fogyasztását, és a kávéból is fogyassz kisebb adagot.

3. Törekedj az optimizmusra, a pozitív világszemlélet elsajátítására, mosolyogj az emberekre.

4. Pihenj, lazíts.

5. Aludj eleget, mivel a kevés és rossz minőségű alvás hatására az arcbőröd megviselt lesz, a sejtek nem tudnak megfelelően regenerálódni, az immunrendszered is kevésbé tud hatékonyan fellépni a betegségekkel szemben. A szervezetedben gyulladások alakulhatnak ki, hízás, vagy fogyás állhat be.