Az igazat megvallva az Alzheimer-kór, vagy az időskori demencia senki számára nem könnyű feladat. Ugyanis sok lehetőség közül nem lehet válogatni, mert a betegségeket gyógyítani nem lehet, így az a családtag, vagy gondozó, aki ilyen személyt ápol, egyáltalán nincs könnyű helyzetben.

Ezek a beteg személyek nem tudják magukról, hogy betegek, és sokszor azzal sincsenek tisztában, hogy kik ők, és időnként a családtagjaikat sem ismerik fel.

Mégis, van pár módszer, amellyel megkönnyíthetjük az Alzheimer-kórban szenvedők életét. Lássuk, melyek ezek!

1. Kizárni a zavaró tényezőket

Úgy kell velük szóba állni, a beszélgetést irányítani, hogy ne kalandozzon el a gondolatuk, a figyelmük. Ez azt feltételezi, hogy minden zavaró körülményt ki kell zárni, mert elég egy hang, egy illat, és máris megszakad a kapcsolat, és a beteg már nem fogja tudni, hogy hol van és kivel beszélget.

2. Hagyni kell beszélni őket

A legtöbb ember elveszti a türelmét, ha Alzheimer-kórban szenvedő hozzátartozójával kell szót értenie, aki folyamatosan ugyanazt ismétli, ugyanazt a sztorit mondja. Ilyen esetben hagyni kell, hogy beszélje ki magát, ha mégis közbe szeretnénk szólni, akkor ritkán tegyük, de azt hangsúlyosan. Ha nem válaszol a kérdésünkre, ne nyaggassuk, inkább váltsunk témát.

3. Emlegessünk neveket

Ne használjunk olyan szavakat a beteg, idős ember előtt, mint a “kedvesem”, “édesanyám”, “édesapám”, “szívem”, mert ez összezavarja az illetőt. A nevén kell nevezni, mert így tudja azonosítani önmagát, vagy másokat.

4. Ne vessz el a részletekbe

Egy Alzheimeres-beteggel nem szabad elveszni a részletekbe, mert gyorsan és könnyen összezavarodhat. Olyan kérdéseket kell feltenni, amelyekre rövid választ tud adni.

5. Őrizzük meg a nyugalmunkat

Nem szabad ingerülten, dühösen viselkedni az Alzheimer-kórban szenvedő beteggel, mert attól ő is jobban elveszti a fejét. Törekedj a nyugalomra, a kiegyensúlyozottságra, és ha érzed, hogy kezdesz ingerülté válni, lélegezz mélyeket.