TeraszÍme 3 tünet, amiről felismerheted, hogy fáznak a szobanövényeid

Íme 3 tünet, amiről felismerheted, hogy fáznak a szobanövényeid

Minden téli időszakban aktuálissá válik a kérdés: Vajon megfelelő hőmérséklet van a lakásban a szobanövényeknek? Sokszor aggódunk, vajon betegség támadta e meg növényeink vagy esetleg csak tápanyagban szűkölködnek?

Talphideg és huzat

Sokunkban fel sem merülne, hogy akár egy rosszul szigetelt ablak vagy ablakpárkány is probléma lehet, ha oda tesszük növényeink. Lehet, hogy elég fényhez jut, a tápoldatozás is megfelelő, mégis sárgulnak a levelek. De mi okozhatja akkor?

A választ a talpmelegben vagy a talphidegben kereshetjük. A legtöbb párkány rosszul szigetelt, ezáltal a kinti hideget bevezeti, ezzel lehűtve a virágok földjét. Ez főleg a melegkedvelő növényeket viseli meg, mint például a lepkeorchideák, a diffenbachiák vagy akár alokáziák. Rajtuk kívül a szobai fikusz is kedvezőtlenül reagál erre a problémára, először elsárgulnak a levelei, majd le is dobja azokat.

A megoldás a következő: érdemes egy vastagabb kartonpapírt vagy hungarocell lapot tenni a növény cserepe alá, ezzel is megvédve a növényt attól, hogy fázzanak a gyökerei.

Fiziológiai szempontból ez azért fontos, mert adott hőmérséklet alatt a növények nem képesek megfelelően felvenni a tápanyagot, így ugyanazokat a tüneteket produkálják, mintha tápanyaghiányban szenvednének.

A huzat hasonló problémát tud okozni, főleg hogy sok szobanövény eleve érzékeny a huzatra. A fikuszoknál ez azért is szokott problémát okozni, mert sok helyen dekoratív mivolta miatt a bejárat közelébe helyezik, ahol a huzat mellett még a hideg is kárt okozhat ebben az időszakban a növényben.

Íme 3 tünet, amiről felismerheted, hogy fáznak a szobanövényeid

Kókadás és sárguló, barnuló levelek

Sok esetben nem abból észleljük a problémát, hogy színüket veszítik a levelek, sárgák vagy barnák lesznek, hanem abból, hogy lekókadnak. Ez főleg a melegkedvelő növények esetében megfigyelhető, hogy ha hideg a levegő vagy a párkány, akkor a növény turgornyomásában zavar keletkezhet, így nem tudnak elegendő vizet felvenni a földjükből.

Ennek következő fázisa, amikor a levelek elsárgulnak és lehullanak vagy teljesen visszaszáradnak. Erre ékes példa lehet a közkedvelt vitorlavirág. Eleinte olyan tüneteket produkál, mintha kevés vizet kapna, majd a végétől a tő felé leszáradnak a levelei. Tehát fontos, hogy ilyen esetben ne csak a víz mennyiségére gyanakodjunk, hanem arra is, hogy talán fázik.

Más tünetek is előfordulhatnak

Amennyiben egy növény – és itt a kertben tartott növényekre is gondolhatunk – nem kap meg minden körülményt ahhoz, hogy egészségesen fejlődjön, nem kap elegendő tápanyagot, vizet, fényt vagy nem megfelelő a hőmérséklet, akkor legyengülhet és ezáltal jobban ki van téve a különböző kórokozóknak és kártevőknek is.

Egy ereje teljében lévő növényt nehezebben támadnak meg a kórokozók vagy kártevők, de ha ez mégis megtörténik sokkal könnyebben tud „kigyógyulni”. Ilyen esetekben az új hajtások növekedése leáll, a lesárgult levelek pedig nem tudnak fotoszintetizálni (lebomlik a zöld színanyag, így csökken a keringés is a levelekben és a hajtásokban), így az egész keringésre hatással lehet, ha rosszul tartjuk.

Forrás: agroforum.hu

Még több érdekesség