Az utóégető hatásnak köszönhetően az edzést követően 24 órán át is fokozott lehet a kalóriaégetés.

Az utóégető hatás az a folyamat, amikor egy kimerítő edzést követően a testünk a regenerálódáshoz sok energiát használ fel, tehát tovább égeti a kalóriákat még akkor is, amikor már abbahagytuk az edzést.

Tulajdonképpen az edzés okozta oxigénhiányos állapot hétköznapi elnevezése az utóégető hatás. Intenzív mozgást követően a testünk azon igyekszik, hogy lehűtse magát, kiürítse a tejsavat, helyreállítsa a megsérült izomrostokat. Mindehhez több oxigénre van szüksége, tehát fokozottan működik az anyagcsere, ezáltal tovább égeti a kalóriákat.

Egyénenként eltér az, hogy ilyenkor mennyivel több kalória ég el mint nyugalmi állapotban, viszont legtöbbször az edzés során elégetett kalóriák 6-15%-a ég még a testedzést követő órákban. Az utóégető hatás közvetlenül az edzést követően a legmagasabb, viszont van olyan tanulmány is, ami szerint ez a folyamat akár 38 órán át is eltarthat.

A Coloradói Egyetem kutatása például azt az eredményt mutatta, hogy egy szakaszos futóedzést követően valóban 24 órával később is fokozott volt a vizsgáltak kalóriaégetése, viszont ekkor már elhanyagolható volt a nyugalmi kalóriaégetéshez képest mutatott kilengés. Közvetlenül az edzést követően mérték a legmagasabb kalóriaégetést, de az jelentősen csökkent az edzést követő órákban.

Az utóégető hatás annál nagyobb, minél intenzívebb edzést végeztünk. A kutatások azt mutatják, hogy sokat számít az edzés hossza is, de az intenzitás mégis nagyobb jelentőséggel bír annál, mint hogy mennyi ideig végezzük az adott tevékenységet.

Éppen ezért érthető az, hogy a legjobb utóégető hatás eredményeket mutató edzésforma a magas intenzitású intervallumedzés, ennek segítségével lehet megközelíteni a 15%-os eredményt.