Hét embert öltek meg szombaton a Groznij-i, Szent Mihály arkangyal ortodox katedrálisban, Csecsen földön, a térség ezen része muszlim többségű régiójában.

Az orosz sajtó idézte a csecsen vezetőt, Ramzan Kadîrov-ot, aki szerint “négy terrorista harcos” megtámadta szombaton a Groznij-i Szent Mihály arkangyal székesegyházat, azzal a reménnyel, hogy elrabol több ortodox keresztényt.

A csecsen vezető szerint a hatóságok egyből elrendelték a különleges beavatkozást, az akcióban hat ember vesztette életét, a négy terrorista, két rendőr és egy civil. Kadîrov szerint a támadók egy “nyugati országból” kapták a “megrendelést”.

Csecsenföld lakossága 1,3 millióra tehető, a lakosság 2%-a keresztény. A Szovjetunió 1991-es összeomlása után a Csecsen-Ingus ASZSZK szétvált Ingus Köztársaságra és a magát „Icskéria Csecsen Köztársaság” néven függetlennek kikiáltó államra.

Az egyoldalúan kikiáltott függetlenséget Oroszország nem ismerte el, és az első csecsen háború (1994–1996) után a köztársaság de facto szuverénné vált, bár csak a tálibok Afganisztánja ismerte el.

Az orosz ellenőrzés a második csecsen háború (1999–2000) után helyreállt, bár a feszültség és a gerillaharc továbbra is rányomták bélyegét a köztársaság életére, amelynek az vetett véget, hogy 2009-ben az orosz hadsereg kivonult Csecsenföldről.