Egy csipetnyi oda, egy hintésnyi ide, és észre sem vesszük, hogy mennyi sót viszünk be a szervezetünkbe nap mint nap. Általában annak mindig utánajárunk, hogy egy adott termék hány kalóriát, mennyi cukrot és zsírt tartalmaz, de a sótartalomról megfeledkezünk.

Fontos, hogy legyen a szervezetben megfelelő mennyiségű nátrium-klorid, de ha túlzásba visszük a sófogyasztást rengeteg egészségügyi problémát okozhatunk magunknak. Az ajánlott napi sómennyiség 1500-2300 mg között mozog.

Hogy honnan tudhatjuk, hogy sok sót fogyasztottunk? Ne aggódj, a szervezet egyértelmű jelekkel adja tudtunkra, hogy nagyobb a nátrium-klorid szint a kelleténél.

1. Gyakori vizelési inger

Nem csak a vizelés gyakoriságát, hanem a vizelet milyenségét is befolyásolja a nagy mennyiségű só. A vizelet színe sötétebb lesz és sűrűbbnek is tűnik.

2. Súlyos sóvárgások

Az, hogy milyen típusú ételek után sóvárgunk összefüggésben áll azzal, hogy milyen élelmiszereket fogyasztottunk előtte. Ha inkább a sós ételeket kívánod folyamatosan az feltehetőleg azért lehet, mert az ízlelőbimbóid már nagyobb mennyiségben találkoztak a sós ízzel, ezért tovább követelik azt.

3. Váratlan izomgörcsök

Az izmok számára elengedhetetlen a szervezet megfelelő nátrium-klorid és foszfor egyensúlya. Ha túl sok sóst fogyasztasz, akkor ez az egyensúly felborul és az izmok nem funkcionálnak megfelelőképpen. Ez izomgörcsökben, edzés utáni izomlázban mutatkozik meg.

4. Szűnni nem akaró fejfájások

A túlzott sóbevitel csak tovább rontja a helyzetet, ha amúgy is fejfájósok vagyunk. A só miatt az agyi erek még jobban kitágulnak, ami tompa, lüktető fejvájást eredményez.

5. Állandó szomjúság

Mindegy, hogy mennyi folyadékot fogyasztottál már, még mindig úgy érzed, hogy majdnem szomjan halsz? Ez azért lehet, mert valószínűleg túl sok só van a szervezetedbe, ami dehidratálja azt.

6. Puffadás és szélgörcsök

A túlzott nátrium-klorid miatt a szervezet minden nemű folyadékot próbál megkötni a dehidratáció elkerülése végett, emiatt a táplálék nehezebben bomlik le, ami hasi görcsöket és folytonos puffadást okoz.

7. Vesekő

Az ilyen problémával küzdő betegeknek a szakemberek rögtön só mentes diétát javasolnak, ugyanis a felgyülemlett só miatt megnövekszik a vizelet fehérjetartalma, ami a vesekő kialakulásának elsődleges oka.

8. Feledékenység

Tudományosan megfigyelt, hogy azok, akik nem sajnálják a sót a mindennapi étkezéseik során, idővel sokkal nehezebben hoznak döntéseket, sokkal hamarább felejtenek dolgokat és nehezebben idézik fel emlékeiket.